Blog Single

Blog Single

آنفلوانزا و کرونا

تفاوت آنفلوانزا و COVID-19 چیست؟۱

آنفلوانزا و COVID-19 هر دو بیماری‌های تنفسی مسری هستند، اما ویروس‌هایی که باعث بیماری آنفلوانزا و کویید می‌شوند با یکدیگر متفاوت‌اند. COVID-19 در اثر عفونت با ویروس کرونا (به نام SARS-CoV-2) و آنفلوانزا در اثر عفونت با ویروس‌های آنفلوانزا ایجاد می‌شود. از آنجا که برخی از علائم آنفلوانزا و COVID-19 مشابه هستند، ممکن است تشخیص این دو بیماری فقط بر اساس علائم دشوار باشد و برای تأیید تشخیص باید آزمایش انجام شود.

آیا در پاییز و زمستان آنفلوانزا همراه با COVID-19 وجود دارد؟۱

"مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها" معتقد است كه احتمالاً ویروس‌های آنفلوانزا و ویروسی كه باعث ایجاد COVID-19 می‌شود هر دو در حال گردش هستند. به همین دلیل، دریافت واکسن آنفلوانزا مهم‌تر از هر زمان دیگری خواهد بود. "مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها" توصیه می‌کند که همه افراد ۶ ماه به بالا سالانه واکسن آنفلوانزا را دریافت کنند.

"عدم گردش قابل توجه ویروس‌های آنفلوانزا [در سال گذشته] در نیم‌کره شمالی به معنای ناپدید شدن ویروس‌ها نیست. مواردی از ابتلا به آنفلوانزا تشخیص داده شده و برخی از کشورها همه‌گیری (اپیدمی) واقعی به واسطه آن را تجربه کردند."

آیا ممکن است که همزمان به آنفلوانزا و COVID-19 مبتلا شویم؟۲

نگرانی‌هایی وجود دارد که آنفلوانزای فصلی می‌تواند در زمان پاندمی COVID-19 به طور همزمان گردش کند و این امر بار سنگینی بر دوش سیستم بهداشتی و درمانی می‌گذارد. همچنین این خطر وجود دارد که عفونت‌های مشترک با COVID-19 و آنفلوانزا یا ویروس‌های تنفسی دیگر باعث افزایش در میزان بستری و موارد مرگ‌ومیر شود.۳

آیا واکسن آنفلوانزا خطر ابتلا به COVID-19 را افزایش می‌دهد؟۴

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد واکسن آنفلوانزا خطر ابتلا به بیماری کرونا را افزایش می‌دهد، همان‌طور که در مورد واکسن کرونا نیز چنین مدرکی موجود نیست.

  • واکسن آنفلوانزا می‌تواند همزمان با سایر واکسن‌ها تزریق شود.۵ واکسن آنفلوانزا و واکسن کووید می‌توانند همزمان تزریق شوند۶.